تبلیغات
آی اسپرت 3 | iSport 3 - لیونل مسی، همه کاره تمام عیار! آی اسپرت 3 | iSport 3 - لیونل مسی، همه کاره تمام عیار!

 

اسلایدر

http://isport3.mihanblog.com

بهترین مطالب جهان فوتبال را در این جا بیابید.|آی اسپرت 3

لیونل مسی، همه کاره تمام عیار!

لیونل مسی

ما در عصر تخصص ها زندگی می کنیم. برای موفقیت در این دنیای رقابتیِ محض، شما نیاز دارید که در یک کار به خصوص، خیلی خوب باشید. شما می توانید یک دکتر، یا یک مهندس باشید؛ شما می توانید حسابداری بخوانید یا بر علوم کامپیوتری تمرکز کنید. هیچکس از شما انتظار ندارد که بتوانید چند کار را به خوبی انجام دهید، اما انتظار می رود که بتوانید در یک کار به خصوص، خیلی خوب عمل کنید. نکته این مسئله این است که اگر هر کسی به دنبال یک تخصص برود، انسان های زیادی می توانند در کنار یکدیگر جمع شوند و یک تیم کامل را تشکیل بدهند و در نهایت خدمات مختلفی را به جامعه ارائه کنند.
 


فوتبال، از جنبه های مختلفی دارای همین منطق است. 11 پست مختلف در زمین وجود دارند که معمولا در این پست ها، از بازیکنان متخصص در همان پست استفاده می شود؛ و اگر این بازیکنان به خوبی - توسط مربی - راهنمایی شوند، نتایج مثبتی به دست خواهد آمد. اما مربیان، همواره به دنبال بازیکنان همه کاره هستند؛ بازیکنانی که می توانند در چند پست مختلف بازی کنند، و در همه این پست ها به اندازه یک متخصص عالی باشند. مسی شاید دقیقا چنین بازیکنی نباشد؛ اما اگر یک بازیکن در جهان فوتبال باشد که بشود به او نام همه کاره داد، او لیونل مسی است. او استاد همه کاره بودن است!

این روزها وقتی به یک بازیکن همه کاره فکر می کنیم، به این نکته توجه می کنیم که آن ها باید بتوانند در چند پست بازی کنند. آدریانو کوریا مثال بسیار خوبی است، زیرا او در همه پست های هافبک و مدافع کناری برای بارسلونا بازی کرده است. اما در مورد مسی قضیه بازی کردن در چند پست نیست؛ تنها پست هایی که او در آن بازی کرده است، وینگر راست - در فصل های ابتدایی او و فصل فعلی - و در مرکز خط حمله به عنوان مهاجم کاذب بوده است. مسی در این پست ها بازی می کند و برای اینکه خودش را ثابت کند، نیازی به بازی در پست های دیگر ندارد.

لیونل مسی

اما تفاوت میان مسی و آدریانو اینجاست که آدریانو به درخواست مربی در پست های مختلف به بازی گرفته می شود، در حالی که مسی در جریان بازی، در هر پستی که فکر می کند می تواند در آن به تیم کمک کند، قرار می گیرد. او چه در سمت راست قرار بگیرد، چه در وسط؛ حرکات نیمار و سوارز - و بازیکنانی که در گذشته با او همبازی بوده اند - به گونه ای خواهد بود که مسی بتواند آزادانه حرکت کند و بازی خود را در هر نقطه از زمین، آن طور که می خواهد به نمایش بگذارد.

در حالی که ادن هازارد در سمت چپ قرار می گیرد و تلاش های متوالی برای دریبل انجام می دهد و کریستیانو رونالدو بازی را در کناره ها آغاز می کند و مدت زمان زیادی را در محوطه جریمه حاضر می شود، مسی همه جا هست! این نکته به این معنا نیست که هازارد و رونالدو بازیکنان ساکنی هستند و تغییر موقعیت نمی دهند، اما مسی این کار را بسیار بیشتر و مؤثرتر انجام می دهد. هنگامی که خط هافبک تحت فشار است، او به عقب باز می گردد و برای بازپس گیری توپ کمک می کند. وقتی دنی آلوز صاحب توپ است و می خواهد توپ را از دفاع به حمله ببرد، مسی کمی عقب تر می رود تا دنی یک گزینه پاس دیگر هم داشته باشد و از آن یک-دو هایی که فقط و فقط مسی و دنی می توانند آن را انجام دهند، به نمایش می گذراند.


اساسا مسی می تواند در اکثر پست های خط هافبک و حمله، بدون اینکه ذره ای از کیفیتش کاسته شود، بازی کند و هر پستی که انتخاب می کند، نه تنها باعث بازی بهتر خود او می شود، بلکه به مجموعه تیم برای نمایش بهتر کمک می کند. تصویر زیر مناطق حضور مسی در زمین، در یک بازی را نشان می دهد. همانطور که مشخص است، با اینکه تمرکز بازی او در سمت راست خط حمله است، به اندازه یک مدافع میانی به عقب زمین می رود تا توپ را به گردش در بیاورد و بازیسازی کند. در نظر داشته باشید، که تصویر زیر، نشانگر مناطق حضور او در بازی رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان مقابل بایرن، یک بازی بسیار بزرگ و حساس می باشد اما مسی بدون توجه به این نکته، کار خود را انجام داد.

-

این تصویر نشان می دهد که مسی در زمین به همه جا می رود، اما او نیاز به توانایی های خاصی برای سازگار کردن خود با بازی در چند پست دارد. شما قطعا نمی توانید از یک مهاجم انتظار داشته باشید تا در میانه میدان ضرباهنگ بازی را برای شما حفظ کند، همانطور که نمی توانید از یک مدافع انتظار داشته باشید که در یک فصل 25 گل به ثمر برساند. جهان فوتبال از توانایی های گلزنی مسی، کاملا آگاه است. 91 گلی که او در یک سال به ثمر رساند، رکوردی که تا مدتها باقی خواهد ماند، کاملا مؤید این قضیه است. او در این فصل، آمار پاس گل های خود را نیز به همان اندازه افزایش داده است. او حالا با 17 پاس گل، بهترین آمار را در بین بازیکنان لالیگا دارد، و علاوه بر آن با 6 پاس گل در لیگ قهرمانان، باز هم رتبه اول را در رقابت های این فصل در اختیار دارد.

مسی از بُعد خلاقانه، بسیار پیشرفت کرد و حضور او در ضلع راست مثلث MSN به طور قابل توجهی گل های اشتراکی این سه بازیکن را افزایش داده است. نیمار در این فصل 37 گل برای بارسا به ثمر رسانده است که با توجه به آمار اولین فصل او در باشگاه، بسیار فوق العاده محسوب می شود. مسی هم در امر گلزنی موفق است، هم در گلسازی؛ چیزی که او خصوصا در این فصل به همگان ثابت کرده است. ژاوی هرناندز بسیار کمتر از قبل بازی می کند و آندرس اینیستا این روزها برای پُر کردن جای خالی ژاوی، نقش بسیار محدودتری نسبت به قبل ایفا می کند. مقدار بسیار زیادی از بار خلاقیت تیم، مانند اکثر چیزهای دیگر، به دوش لیونل مسی است. بازیکنی که به سمت راست منتقل می شود، و همچنان بیش از پنجاه گل و بیست پاس گل به نام خود ثبت می کند، کاملا شایسته عنوان بهترین است.

از سوی دیگر، کیفیت به اندازه کمیت مهم است و مسی این نکته را می داند. حرکت از سمت راست به وسط و ارسال یک پاس مورب فوق العاده پشت مهاجمین برای بازیکنی که پیش از این فرار کرده و کسی متوجه او نبوده است! چند بار این صحنه را در طول این فصل دیده ایم؟ در بارسا همه از بازیکنان انتظار دارند که بهترین پاس را به بازیکن کناری خود بدهند، اما مسی پا را فراتر می گذارد، از حد نرمال خارج می شود و پاس های دشوار اما کلیدی خود را در بهترین زمان ممکن ارسال می کند. پاس گل او مقابل منچستر سیتی به راکیتیچ، پاس مورد علاقه من است، اما این تنها یکی از آن پاس های دیوانه کننده مسی در این فصل است. همه کاره واقعی بودن، یعنی همین! بهترین گلزن و بهترین پاس گل دهنده، در جهان فوتبال.

آمار برای کسانی است که به آن علاقه دارند، اما نکات به خصوص تری از بازی لیونل مسی وجود دارد که او این نکات را برای اینکه به یک همه کاره تبدیل شود، بهبود بخشیده است. نکاتی که نمی توان با نگاه به آمار به آن ها پی برد. پیروزی 3-0 مقابل بایرن، بسیاری از پیشرفت هایی که مسی در بازی خود اعمال کرده است را مشخص کرد. با اولین موقعیت بازی شروع می کنیم، جایی که سوارز خود را در موقعیت تک به تک با مانوئل نویر دید، اما دروازه بان آلمانی با واکنشی خیره کننده مانع از فروپاشی دروازه بایرنی ها در همان ابتدا شد. این حرکت از مسی آغاز شد، با ضربه سری که بالاتر از رافینیا به توپ زد و فضایی به وسعت یک هکتار (!) در اختیار سوارز قرار داد. بله! شما درست شنیدید. لیونل مسی، یکی از کوتاه قامت ترین بازیکنان میدان، در یک نبرد هوایی پیروز شد تا موقعیتی به آن خوبی برای سوارز به وجود بیاید.

ممکن است بگویید رافینیا چندان هم در امر سر زنی ماهر نیست و من در مورد مهارت سر زنی لیونل مسی بزرگ نمایی می کنم. برای اینکه اثبات کنم اشتباه می کنید، مسی دقیقا مانند این حرکت را در بازی برگشت و در مصاف با بن عطیه انجام داد تا سوارز را بار دیگر در موقعتی مناسب قرار دهد و در نهایت نیمار یک گل خارج از خانه ارزشمند، روی همان حرکت به ثمر برساند. تصور کنید: مسی 1.70 متری، نبرد هوایی را از بن عطیه 1.92 متری، که با یک ضربه سر گل اول بایرن را به ثمر رسانده بود، می برد. درک این نکته سخت است، اما ما داریم در مورد لیونل مسی صحبت می کنیم؛ او سر زنی را هم به کلکسیون پر زرق و برق خود، با گلزنی های کم اما زیبای با سر، اضافه کرده است.
لیونل مسی
یک انتقاد دیگر که پیش از این به مسی وارد می شد، وابستگی بیش از حد او به پای چپش بود. اما او در این فصل، دقیقا یک سوم گل های خود را با پای ضعیفتر خود به ثمر رسانده است؛ آماری که در طول دوران بازیگری او تا سال 2012، تنها 15.8 درصد از کل گل های بود. چه کسی گل دوم او مقابل بایرن را که طی آن بواتنگ را نابود کرد و پس از آن بهترین دروازه بان دنیا را با یک ضربه چیپ، آن هم با پای راست "ضعیفش" مغلوب کرد، از یاد می برد؟ در حالی که پای چپ او که همچنان هدیه خداوند به بشریت محسوب می شود، حالا پای راست او نیز بسیار قوی و قابل اتکا شده است.

بازی رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان مقابل بایرن، بازی که هواداران تا مدتها آن را از یاد نخواهند برد، نمونه بارزی از توانایی ها و مهارت های مسی بود. اصلا کاری هست که او در این بازی انجام نداده باشد؟ او دیوی مانند نویر را با یک شوت پای چپ فوق العاده از بیرون محوطه جریمه مغلوب کرد، با یک پاس عمقی به موقع و طلایی، نیمار را در موقعیت تک به تک قرار داد تا او گلزنی کند. او بواتنگ را ویران کرد و دوباره نویر را مغلوب ساخت تا گل دوم خود را به ثمر برساند؛ گلی که سال ها و سال ها در یاد ها خواهد ماند و در مورد آن بحث خواهد شد.

کاملا واضح است که چرا مسی بهترین بازیکن "همه کاره" دنیا محسوب می شود. او می تواند به همه نقاط زمین برود، می تواند گلزنی و گلسازی را آن هم در سطحی که هر بازیکن دیگری رویای آن را می بیند، انجام دهد. او همچنین توانایی بازی در هر دو پست هافبک و مهاجم را داراست و زمانی که نیاز شود حتی می تواند دفاع کند! او می تواند سر زنی کند، با هر دو پا ضربه می زند، به همان خوبی می تواند پاس گل دهد که گلزنی می کند و هر کاری که تیم به آن نیاز داشته باشد در لحظه انجام می دهد و از هیچ کاری برای پیشرفت تیم فروگذار نمی کند. خانم ها آقایان؛ این شما و این لیونل مسی ِ همه کاره!

 

ادامه مطلب و دانلود

.

ارسال نظر برای این مطلب

این نظر توسط What causes the heels of your feet to burn? در تاریخ دوشنبه 13 شهریور 1396 21:49 و دقیقه ارسال شده است

I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

Cheers


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر